BEZPIECZEŃSTWO DANYCH OSOBOWYCH NA WAKACJACH cz. II

Hotel, dom wczasowy, apartamenty – jak się bezpiecznie zakwaterować ?

bezpieczne zakwaterowanie

Zniesienie obowiązku meldunkowego przy pobytach poniżej 3 miesięcy sprawiło, że zatrzymując się w różnego rodzaju hotelach, apartamentach czy campingach nie jesteśmy zobligowani do podawania danych, które są wg nas niepotrzebne do rozliczenia usługi. Owszem hotele mogą gromadzić informacje dotyczące miejsca zamieszkania, kiedy wyjedziemy w celu rozliczenia ewentualnych szkód. Nie mogą natomiast żądać informacji po co, w jakim celu i na jak długo ktoś przyjechał.

Często zdarza się, że przy zakwaterowaniu recepcjonista sugeruje, żebyśmy poszli się rozpakować i zostawili dowód osobisty, który możemy odebrać w dogodnym dla nas momencie. Tego rodzaju praktyki są zabronione. Recepcjonista ma jedynie prawo do wglądu w nasz dokument, nie może natomiast go zatrzymać. Zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi wykroczenie.

Wypożyczanie sprzętu pod zastaw dowodu – niezgodne z prawem

zastaw dowodu

W okresie wakacyjnym korzystamy z różnego rodzaju sprzętu jak np. rower, leżak, audio przewodnik w muzeum. Sprzęty te zwykle wypożyczamy i powinniśmy mieć świadomość, że usługodawca nie ma prawa zatrzymać naszego dowodu tożsamości pod zastaw. Takie postępowanie jest niezgodne z prawe. Wystarczające w tym przypadku jest spisanie danych potrzebnych do identyfikacji osoby wypożyczającej sprzęt. To w zupełności wystarczy do ewentualnego dochodzenia roszczeń z tytułu nieoddania.

W przypadku pozostawienia dowodu tożsamości nie mamy kontroli, kto ma dostęp do naszego dokumentu. Ktoś może go skserować i użyć w celu przejęcia naszej tożsamości, a konsekwencje mogą dla nas być poważne i nieprzewidywalne.

cdn…

Część III Poradnika dostępna jest tutaj

Może Ci się również spodoba