BEZPIECZEŃSTWO DANYCH OSOBOWYCH NA WAKACJACH cz. III

Utrata dokumentów?

Utrata dokumentów tożsamości, czy kart kredytowych wymaga bardzo szybkiej reakcji. Dokumenty takie jak dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport nie tylko służą do potwierdzania naszej tożsamości, obywatelstwa czy też zdobytej licencji. Okazanie dokumentów wymagane jest przy zawieraniu umów kredytowych, wypożyczaniu sprzętu, samochodów, rezerwacji podróży, hoteli itp. Dowód osobisty i paszport uprawniają do przekraczania granic.

Utrata dokumentów

Związek Banków Polskich podaje, iż w 2015 r. próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych.

W I kwartale 2017 r. codziennie próbowano wyłudzić niemal milion złotych.

Co zatem zrobić w przypadku kradzieży bądź utraty dokumentów tożsamości ?

  • Powiadom Policję.

W przypadku gdy dokument został utracony wskutek kradzieży udaj się do najbliższej jednostki Policji (jako potwierdzenie powinniśmy otrzymać pisemne zaświadczenie zgłoszenia kradzieży dokumentu).

  • Zawiadom najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrób nowy dokument.

Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Organ przyjmujący zawiadomienie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego wydaje nieodpłatnie jego posiadaczowi zaświadczenie stwierdzające fakt utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

Utratę dokumentu paszportowego należy zgłosić w punkcie paszportowym. Adresy punktów są dostępne na stronach urzędów wojewódzkich. Przebywając poza granicami Polski utratę paszportu zgłosimy w placówce konsularnej.

Więcej informacji na stronie MSWiA.

Zestawienie niezbędnych informacji na temat dokumentów i danych osobowych dostępne jest na portalu obywatel.gov.pl

Warto wiedzieć, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło na platformie ePUAP2 usługę Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego oraz Zgłoszenie utraty/zniszczenia/odnalezienia dokumentu paszportowego.

Wymagane jest uwierzytelnienie Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Utratę prawa jazdy zgłosić można w urzędzie lub przez Internet. Wszystkie informacje dostępne są również na obywatel.gov.pl.

  • Jak najszybciej powiadom oddział banku, w którym masz rachunek.

Jeśli nie posiadasz rachunku bankowego, udaj się do dowolnego Banku przyjmującego zastrzeżenia dokumentów nie tylko od swoich klientów (aktualna lista znajduje się na tej stronie).

  • Pamiętaj o zastrzeżeniu kart płatniczych.

W razie utraty skontaktuj się niezwłocznie z bankiem, w którym masz rachunek lub przez międzybankowy system zastrzegania kart zastrzegam.pl

Centralna Baza Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone

Dokumenty Zastrzeżone to ogólnopolski system zastrzegania skradzionych, zagubionych dokumentów tożsamości, chroniący przed wyłudzeniami z ich użyciem.

Informacje z jednego banku, poprzez System Dokumenty Zastrzeżone są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków, operatorów  telefonii komórkowych i i wielu instytucji korzystających z Systemu.

System Dokumenty zastrzeżone dostępny jest także dla przedsiębiorców – mogą z niego korzystać wszystkie instytucje, które w ramach prowadzonej działalności identyfikują osoby na podstawie dokumentów umożliwiających stwierdzenie tożsamości.

Poniżej statystyki z Raportu o dokumentach InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

 

Źródło: Raport InfoDOK

cdn…

Zapraszamy do lektury ostatniej części naszego Poradnika.

Może Ci się również spodoba