BEZPIECZEŃSTWO DANYCH OSOBOWYCH NA WAKACJACH cz. IV

Wakacje za granicą

Wakacje za granicąPamiętaj, że nieznajomość prawa szkodzi! Planując wakacje za granicą zapoznaj się z przepisami prawa i normami zwyczajowymi państwa, do którego się wybierasz.

Ważnym aspektem w kontekście bezpieczeństwa jest powiadomienie bliskich o swoim programie podróży i miejscach, w których planujemy się zatrzymać.
Na uwagę zasługuje system MSZ Odyseusz, w którym możemy zgłosić swoje wakacje za granicą – dzięki temu Ministerstwo będzie miało możliwość kontaktu z nami na wypadek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępnia także na portalu Polak za granicą  ostrzeżenia dla podróżujących poza granice Państwa.

W planach dotyczących wycieczki zagranicznej nie może zabraknąć zgromadzenia danych na temat placówek konsularnych/dyplomatycznych RP w pobliżu miejsca pobytu. W przypadku zagubienia/kradzieży dokumentów czy też wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń będziesz mógł niezwłocznie uzyskać pomoc. Pamiętaj również, że w przypadku pozbawienia wolności masz prawo żądać kontaktu z konsulem!

Publiczne sieci WI-FI

publiczne sieci wi-fi

Wakacje to czas kiedy częściej, niż w pozostałych miesiącach roku korzystamy z WI-FI poza domem.
Sieci udostępniane w hotelach, restauracjach czy publiczne tzw. miejskie punkty dostępu do internetu, publiczne sieci wi-fi niosą ze sobą wiele zagrożeń.
Łącząc się z takimi sieciami należy bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Pierwsza czynność, o której musimy pamiętać to wyłączenie funkcji WI-FI, gdy jej nie używamy. Sprawdź też, czy Twoje urządzenie nie łączy się automatycznie z dostępnymi sieciami.
Jeśli już z korzystamy z darmowego łącza nigdy nie powinniśmy logować się do miejsc przechowywania ważnych danych tj. konto bankowe, poczta, czy portale społecznościowe.
Nie należy używać jednego hasła do wszystkich aplikacji – w przypadku kradzieży otwieramy dostęp do wszystkich naszych usług.
Także aktywacja bezpiecznego połączenia https, ustawienie własnego połączenia VPN oraz instalacja programu antywirusowego zwiększy bezpieczeństwo podczas  korzystania z  publicznych sieci WI-FI.

Bezpieczeństwo sprzętu – bezpieczeństwo danych

black-and-white-man-person-hands

W czasie wakacji większość osób nie rozstaje się ze swoim sprzętem przenośnym tj. laptopem, smartfonem, tabletem czy też aparatem fotograficznym.
Podróżowanie zwiększa oczywiście ryzyko zagubienia czy kradzieży urządzeń. Powoduje to nie tylko stratę finansową – utrata ważnych dla nas danych jest równie bolesna.

Jak zatem chronić sprzęt podczas urlopu?

Część hoteli udostępnia swoim gościom sejfy.  Kiedy więc planujemy zabrać ze sobą dużą ilość urządzeń warto znaleźć taki ośrodek, który pozwoli nam go bezpiecznie przechować, gdy opuszczamy pokój.
Nawet w trakcie urlopu powinniśmy pamiętać o regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Obowiązkowo backup przechowujemy na odrębnym, zaszyfrowanym urządzeniu. Pierwsza kopia bezpieczeństwa powinna być zrobiona jeszcze przed wyjazdem.
Także przed wyjazdem powinniśmy zadbać o zaktualizowanie programu antywirusowego, również w telefonie – o czym wiele osób zapomina.
Kolejny krok to szyfrowanie dysków i zablokowanie portów USB – utrudnimy potencjalnemu złodziejowi dostęp do cennych danych.
Niektóre aplikacje służące do zapewnienia bezpieczeństwa umożliwiają zdalne usuwanie danych na wypadek kradzieży czy zagubienia urządzenia.
Na rynku dostępne są również linki zabezpieczające z alarmem, który uruchamia się podczas np. zmiany położenia laptopa. Możliwa jest także instalacja programów antykradzieżowych, które monitorują sprzęt na wypadek oznak włamania.
Hasła dostępu do urządzeń jak i aplikacji to podstawa, o której każdy powinien pamięć.

Podsumowując cały cykl porad wakacyjnych można stwierdzić, że zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem pozwoli nam spędzić urlop bez niechcianych problemów.

Życzymy bezpiecznych wakacji 🙂

 

Może Ci się również spodoba