BEZPIECZEŃSTWO URZĄDZEŃ MOBILNYCH cz.I Smartphone

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych w obecnych czasach to jeden z podstawowych filarów bezpieczeństwa danych osobowych. Korzystanie za pośrednictwem tego typu sprzętu z podstawowych usług w sieci takich jak poczta elektroniczna, media społecznościowe, przeglądanie stron internetowych czy bankowość elektroniczna,  to aktualnie standard.

Wizja posiadania dostępu do wszelkich niezbędnych danych osobistych w dowolnym momencie jest bardzo kusząca.

pexels-photo-58625

Obecne smartfony wydajnością mogą konkurować ze średniej klasy komputerem osobistym z przed dwóch lat, co sprawia, iż konsekwentnie przejmują ich zadania. Postęp jaki dokonał się w elektronice sprawił, że jeszcze nigdy nie przechowywaliśmy tak wielu informacji osobistych w jednym miejscu!

Przechowywanie ogromnych ilości danych na urządzeniach, które z łatwością mieszczą się w naszych kieszeniach to znak naszych czasów.  Mamy stały dostęp do Internetu, za pośrednictwem coraz większej ilości darmowych punktów dostępowych oraz atrakcyjnych pakietów dostawców sieci komórkowych. Nasze urządzenie jest praktycznie stale połączone z siecią. Niezwykle  trudno ciągle monitorować  jakiego rodzaju dane dzielimy, kiedy i z kim…

Przestępcy atakują urządzenia przenośne pozbawione odpowiedniej ochrony. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych smartfonów – nie tylko fizyczne, ale również programowe.

Zdrowy rozsądek, a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

To najlepsze zabezpieczenie fizyczne naszego sprzętu! Pamiętajmy aby nigdy nie pozostawiać naszych urządzeń przenośnych bez nadzoru. Czy to w kawiarni, przedziale pociągu, sali konferencyjnej nasz smartfon powinien znajdować się zawsze  w zasięgu naszego wzroku. Nie chodzi tylko o potencjalną kradzież (wiadomo, okazja czyni złodzieja). Istnieje ryzyko zainstalowania bez naszej wiedzy aplikacji szpiegowskich lub pozyskania dostępu do danych dla nas szczególnie istotnych (numer karty kredytowej, konta bankowego, nasz adres domowy, e-mail itd.). Korzystajmy z naszych urządzeń zwracając uwagę na otoczenie, niektóre miejsca są bardziej narażone na działalność np. „kieszonkowców”  niż inne.

Niestety rzeczywistość weryfikuje nawet najbardziej uważnych użytkowników – konieczne blokuj ekran urządzenia po zakończeniu korzystania. Jeżeli do tej pory nie ustawiłeś zabezpieczenie w postaci blokady ekranu na swoim urządzeniu to zrób to TERAZ! Naprawdę, teraz!  To pierwszy, może się wydawać prosty, ale ogromny krok w stronę bezpieczeństwa Twojego smartfona. Obecnie urządzenia umożliwiają szereg możliwości – od standardowego kodu PIN, hasła lub poprzez wzór graficzny. Nie jest to metoda gwarantująca pełne bezpieczeństwo – szczególnie przeciwko zaawansowanym napastnikom, ale na pewno „kupi” nam trochę czasu w razie utraty urządzenia.

Gdy utracimy urządzeni powinniśmy jak najszybciej:
 • Zmienić hasła we wszystkich serwisach, do których możliwy był dostęp
  z urządzenia – konta pocztowe, social media, konta bankowe, zasoby zlokalizowane w chmurze.
 • Zablokować karty SIM (za pośrednictwem specjalnego oprogramowania lub dostawcy usług GSM).
 • Zgłosić kradzież odpowiednim służbom.
 • Rozpocząć procedury namierzania urządzenia (oprogramowanie do geolokalizacji).
 • W ostateczności, uruchomić procedury bezpowrotnego usunięcia danych
  z urządzenia (aplikacje producenta, rozwiązania płatne).

Warto posiadać spisany wcześniej numer seryjny urządzenia oraz nr IMEI. Praktycznie wszystkie nowe urządzenia posiadają funkcje umożliwiającą wyświetlenie komunikatu o właścicielu telefonu oraz możliwości kontaktu w celu jego zwrotu – pamiętajmy aby je uzupełnić!

Teraz kilka słów o podstawowych zabezpieczeniach przed atakami które mają na celu dostęp lub przejęcie danych kiedy urządzenie jest w naszym posiadaniu.
 • Unikajmy łączenia się z otwartymi (publicznymi), niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi, a już w szczególności korzystania za ich pośrednictwem z serwisów wymagających od nas logowania (podania loginu oraz hasła, np. zakupu on-line czy bankowość elektroniczna). Jeżeli tylko pozwala na to Twój abonament, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dostępu do sieci za pośrednictwem twojego operatora sieci komórkowej.
 • Starajmy się tak skonfigurować nasze urządzenie, aby w czasie kiedy nie jest używane, połączenia bezprzewodowe były wyłączone (również Bluetooth, IrDa).
  To nie tylko dodatkowe zabezpieczenie, ale również oszczędność baterii.
 • Sprawdź czy Twój smartfon posiada włączony tryb debuggingu – jeśli tak – wyłącz go! Tryb służy do testowania przez twórców oprogramowania. Zwykły użytkownik nie powinien używać tej funkcji, ponieważ daje ona potencjalną możliwość  nieautoryzowanego dostępu do urządzenia – np. z publicznej ładowarki!
 • Ładuj swoje urządzenia za pomocą ładowarki bezpośrednio wpiętej w sieciowe źródło zasilania. O ile to możliwe, niech to będzie Twoja, dedykowana dla urządzenia ładowarka.
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych – na co jeszcze zwrócić uwagę ?
 • Zwracajmy szczególną uwagę na aplikacje które instalujemy, oraz zakres danych do jakich chcą uzyskać dostęp. Uprawnienia aplikacji często opisane „malutką czcionką”.
 • Zadbajmy, aby instalowane aplikacje pochodziły z zaufanego źródło. Obniży to ryzyko instalacji zainfekowanego oprogramowania.
 • Nie podejmujmy pochopnych decyzji o instalacji. Często wymuszone są  agresywnymi komunikatami o zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem!
  To w dużej mierze socjotechniczne sztuczki, które prowadzą do faktycznych zagrożeń.

Wirusy, szpiedzy i inne zło …

bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Liczba wirusów dla urządzeń przenośnych rośnie w zastraszającym tempie. Źródeł potencjalnego ataku może być bardzo wiele. Zaczynając od wcześniej wspomnianych niezabezpieczonych sieci, aplikacji zawierających złośliwy kod, po smsy zawierające fałszywe przekierowania, czy spreparowane wiadomości e – mail. Nasze mobilne urządzenia spełniają w zasadzie funkcje komputerów osobistych i tak samo powinny być chronione za pomocą specjalistycznego oprogramowania antywirusowego.
Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzeń mobilnych konieczne jest posiadanie tego rodzaju aplikacji.

Oferta oprogramowania zapewniającego kompleksową ochronę przed wirusami, trojanami i innymi złośliwym oprogramowaniem jest bardzo bogata. Od profesjonalnych, płatnych rozwiązań wiodących firm po mniej wyszukane. Nie oznacza to,  że mniej skuteczne są rozwiązania darmowe. Przy wyborze należy się kierować możliwościami danego oprogramowania, platformą systemową oraz zastosowaniem (domowym czy firmowym). W TYM MIEJSCU możemy sprawdzić, aktualnie przetestowane przez niezależny instytut  (AV-TEST) rozwiązania i dokonać bardziej świadomego wyboru.

Oprogramowania antywirusowe to pierwsza aplikacja, którą powinniśmy zainstalować po uruchomieniu nowego, oryginalnego smartfona!

Może Ci się również spodoba